انواع شبکه های کامپیوتری (Computer Network Types)
فروردین ۳۱, ۱۳۹۶

تعریف معماری شبکه :
معماری شبکه ، ترکیب پروتکل ها ، توپولوژی ها و استاندارد ها برای ایجاد یک شبکه عملیاتی است.
 انواع معماری شبکه عبارتند از:
اترنت ( Ethernet ) :
مشخصه های معماری شبکه اترنت در سال ۱۹۸۰ از سوی شرکتهای DEC ، Intel ، Xerox ارائه گردید مشخصه اترنت همان وظایف لایه های پیوند داده های و فیزیکی مدلOSI در ارتباطات داده ای را انجام میدهد این طرح اساس مشخصه ۳ /۸۰۲ انجمن IEEE می باشد .
خصوصیات اترنت :

  • توپولوژی رایج مورد استفاده : خطی
  • سایر توپولوژی ها : ستاره ای خطی
  • سرعت انتقال : ۱۰ Mbps یا ۱۰۰ Mbps
  • انواع کابلها : اترنت ضخیم و اترنت نازک و UTP
  • نوع انتقال اطلاعات : باند پایه ( Base Band )

استانداردهای IEEE را نام ببرید:

  • استاندارد IEEE 10 Base 2 ، استاندارد ۱۰ Base 5 ، استاندارد ۱۰ Base T ،
  • استاندارد ۱۰ Base FL ، استاندارد ۱۰۰ Base X

استاندارد ۱۰ Base 2 :

این استاندارد با مشخصه ۳ / ۸۰۲ IEEE ، ۱۰ Base نامیده شده است زیرا ۱۰Mbps را در حالت باند پایه ( Base Band ) انتقال میدهند.

مشخصات استاندارد ۱۰ Base 2 :

از کابل کواکسیال نازک با امپدانس ۵۰ اهم استفاده میشود – از توپولوژی خطی استفاده می شود –
طول حداکثر کابل بدون استفاده از تقویت کننده  ، ۱۸۵ متر است –
حداقل طول کابل بین دو ایستگاه ۵ / ۰ متر میباشد – برای اتصال کابلهای به یکدیگر و اتصال به کارت شبکه ، از اتصالات BNC ( بارل ، T ، ترمیناتور ) استفاده میشود و در این استاندارد ، اتصال T باید بطور مستقیم به کارت شبکه متصل گردد – حداکثر طول شبکه ۹۲۵ متر است ( ۱۸۵ * ۵ ) – حداکثر تعداد رایانه ها در هر قطعه ۳۰ ایستگاه است .
قانون ۳ – ۴ – ۵ :
تا پنج قطعه کابل که با چهار تقویت کننده به هم متصل شده اند ولی فقط سه قطعه ( Segment ) می توانند ایستگاههای متصل به خود داشته باشند بنابراین به دو قسمت از قطعات متصل به ایستگاهی متصل نمی گردد و فقط به عنوان پیوند ( Link ) بین تقویت کننده ها بکار میرود این به نام قانون ۳ – ۴ – ۵ معروف است ( ۵ قطعه کابل ، ۴ تقویت کننده ، ۳ قسمت که رایانه به آن متصل اند ).
استاندارد ۱۰ Base 5 :
سرعت انتقال ۱۰ Base 5 و در حالت باند پایه انتقال اطلاعات انجام میگیرد و استاندارد فوق از استانداردIEEE است .
مشخصات استاندارد ۱۰ Base 5 :
از کابل کواکسیال ضخیم ( Thick ) استفاده می کند – از توپولوژی خطی استفاده میکند – حداکثر طول کابل قطعه  ، ۵۰۰ متر است – حداقل طول کابل بین دو دستگاه ۵ / ۲ متر است – حداکثر طول شبکه با استفاده از چهار تقویت کننده ، حداکثر می تواند۲۵۰۰ مترباشد ( قانون ۳ – ۴ – ۵ ) – هر قطعه تا ۱۰۰ رایانه را پشتیبانی میکند – برای اتصال کابل کواکسیال به کارت شبکه از تجهیزات فرستنده گیرنده ( Transciver )و کابلهای فرستنده گیرنده و اتصال AUI استفاده میشود .
استاندارد ۱۰ Base T :
در سال ۱۹۹۰ کمیته IEEE مشخصه ۳ / ۸۰۲ را برای اجرا بر روی سیم زوج تابیده شده (T.P. ) منتشر کرد این همان استاندارد ۱۰ Base T بود .
مشخصات استاندارد ۱۰ Base T :
از کابل UTP رده های ۳ ، ۴ ، ۵ استفاده میشود – توپولوژی ، ستاره ای می باشد – حداکثر فاصله ایستگاه تا هاب ۱۰۰ متر است – حداقل طول کابل بین رایانه ها ۵ / ۱ متر است – برای اتصال کابل ها به ایستگاهها و تجهیزات هاب ، از اتصالات Rj – ۴۵ استفاده میشود – برای توسعه شبکه میتوان از اتصال هابها به یکدیگر استفاده نمود .
استاندارد ۱۰ Base FL :
انجمن IEEE مشخصه ای را برای اجرای اترنت بر روی کابل فیبر نوری منتشر کرد از این استاندارد معمولا برای اتصال تقویت کننده ها به یکدیگر برای فواصل طولانی ( حداکثر ۲۰۰ متر ) استفاده میگردد.
استاندارد ۱۰۰ Base X :
در استاندارد های جدید اترنت سرعت انتقال ۱۰۰ Mbps میباشد و از کابل کشی ۱۰ Base T به شرطی که کابل از رده ۵ ( CAT – ۵ ) باشد میتواند استفاده کند به استاندارد فوق اترنت سریع ( Ethernet Fast ) نیز گفته میشود .
مشخصات استاندارد ۱۰۰ Base x :
۱۰۰ Base T4 ( کابل ۴ زوجی رده ۳ ، ۴ یا ۵ UTP – ۱۰۰ Base TX ( کابل ۲ زوجی رده ۵UTP یا STP  -( ۱۰۰ Base Fx ( کابل فیبر نوری ۲ رشته ای )
رایج ترین سیستمهای عامل شبکه ای که با اترنت کار میکنند :
Windows9x شرکت مایکرو سافت Netware – شرکت (Novell Windows NT ( Server & Workstation  شرکت مایکروسافت
LAN Server شرکت – IBM – Appleshare  بهره گرفتن از چندین پروتکل ارتباطی شامل TCP / IP در محیط Unix
Token Ring :
شبکه Token Ring نسخه ای از استاندارد ۵ / ۸۰۲ انجمن IEEE است روش دسترسی به خط انتقال ، عبور نشانه میباشد در این شبکه از توپولوژی حلقوی استفاده میشود در شبکه Token Ring از هاب استفاده میشود و به ظاهر شبیه توپولوژی ستاره ای میباشد هاب مورد استفاده در این شبکه به نامMAN یا Multi Access Unit یا ( واحد دسترسی چند ایستگاهی ) شناخته میشود و تشکیل توپولوژی حلقوی با MAN انجام میگیرد .

اگر رایانه ای در شبکه Token Ring از کار بیفتد :
در مقایسه با شبکه ها ، عبور نشانه که در آن اگر رایانه ای از کار بیفتد حرکت نشانه متوقف میشود و موجب خروج از سرویس شبکه میگردد وجود MAN در شبکه Token Ring سبب میشود که اگر کارت شبکه از کار بیفتد و ارتباط با آن قطع گردد و این موضوع تشخیص داده میشود در این حالت MAN طوری طراحی شده که رایانه از کار افتاده را کنار بگذارد به گونه ای که نشانه بتواند به حرکت خود ادامه دهد.

توسعه شبکه Token Ring :
برای توسعه شبکه Token Ring هر MAU شامل یک پورت ورودی حلقه و یک پورت خروجی حلقه میباشد که برای توسعه میتوان خروجی حلقه هر MAU را به ورودی حلقه بعد و به همین ترتیب ، تمامی MAU ها را به هم متصل نمود . آخرین خروجی حلقه MAU به اولین ورودی حلقه MAU متصل میگردد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *